2016 Winners

 
- Winners
 
/
 
- Other Nominees
  • 1 Best Oil & Gas PLC
  •   Pantheon Resources
  •   Quadrise Fuels International
  •   Royal Dutch Shell
  •   Serica Energy
  •   Sound Energy
  • 2 Best Chemicals PLC
  •   Croda International
  •   Revolymer
  •   Scapa Group
  •   Treatt
  •   Zotefoams
  • 3 Best Basic Resources
  •   Ariana Resources
  •   KEFI Minerals
  •   Polymetal International
  •   Randgold Resources
  •   Wolf Minerals
  • 4 Best Construction & Materials PLC
  •   Breedon Aggregates
  •   CRH
  •   Galliford Try
  •   Ibstock
  •   Marshalls
  • 5 Best Industrial Goods, Services & Automobiles PLC
  •   AB Dynamics
  •   BAE Systems
  •   Bilby
  •   Clipper Logistics
  •   RPC Group
  • 6 Best Food & Beverage PLC
  •   Cranswick
  •   Fevertree Drinks
  •   Finsbury Food Group
  •   Greencore Group
  •   Nichols
  • 7 Best Personal & Household Goods PLC
  •   Churchill China
  •   SuperGroup
  •   Swallowfield
  •   Taylor Wimpey
  • 8 Best Health Care PLC
  •   Advanced Oncotherapy
  •   Motif Bio
  •   OptiBiotix Health
  •   Shire
  •   Tiziana Life Sciences
  • 9 Best Retail PLC
  •   Conviviality
  •   CVS Group
  •   Greggs
  •   JD Sports Fashion
  •   Saga
  • 10 Best Media PLC
  •   Auto Trader Group
  •   Avesco Group
  •   ITV
  •   Rightmove
  •   Zoopla Property Group
  • 11 Best Travel & Leisure PLC
  •   32Red
  •   Domino's Pizza Group
  •   Fuller, Smith & Turner
  •   GVC Holdings
  •   Wizz Air Holdings
  • 12 Best Telecommunications PLC
  •   AdEPT Telecom
  •   BT Group
  •   CityFibre Infrastructure Holdings
  •   Inmarsat
  •   Manx Telecom
  • 13 Best Utilities PLC
  •   Dee Valley Water
  •   Good Energy Group
  •   National Grid
  •   Severn Trent
  •   United Utilities Group
  • 14 Best Real Estate PLC
  •   CLS Holdings
  •   Inland Homes
  •   Lok'nStore Group
  •   Safestore Holdings
  •   Sigma Capital Group
  • 15 Best Financial Services PLC
  •   ICAP
  •   Lloyds Banking Group
  •   London Stock Exchange Group
  •   Miton Group
  •   Mortgage Advice Bureau Holdings
  • 16 Best Technology PLC
  •   ARM Holdings
  •   K3 Business Technology Group
  •   Micro Focus International
  •   Quartix Holdings
  •   Tracsis
  • 17 Best Investor Relations Communications
  •   Aberdeen Asset Management
  •   AstraZeneca
  •   Hays
  •   Santander
  •   Whitbread
  • 18 Best Adviser - Corporate Sponsor
  •   FinnCap
  •   J.P. Morgan Cazenove
  •   Liberum
  •   Numis
  •   Panmure Gordon
  • 19 Best Adviser - Financial PR
  •   Camarco
  •   FTI Consulting
  •   Hudson Sandler
  •   Redleaf Communications
  •   Walbrook PR
  • 20 Best Impact Plc
  •   Capital for Colleagues
  •   Good Energy Group
  •   HaloSource
  •   ITM Power
  •   Menhaden Capital
  • 21 Best Share Registrar
  •   Capita Asset Services
  •   Computershare
  •   Equiniti
  •   Neville Registrars
  •   Share Registrars
  • 22 FD of the Year
  •   Dixons Carphone - Humphrey Singer
  •   Finsbury Food Group - Steve Boyd
  •   JUST EAT - Michael Wroe
  •   Sigma Capital Group - Malcolm Briselden
  •   Skyepharma - Andrew Derodra
  • 23 CEO of the Year
  •   CVS Group - Simon Innes
  •   Fevertree Drinks - Tim Warrillow
  •   Finsbury Food Group - John Duffy
  •   Hutchison China MediTech - Christian Hogg
  •   Tracsis - John McArthur
  • 24 Deal of the Year
  •   Auto Trader Group - For their IPO
  •   BCA Marketplace - For Haversham's reverse takeover of BCA
  •   Conviviality - For their reverse takeover of Matthew Clark
  •   Greene King - For their acquisition of Spirit
  •   The Fulham Shore - For their acquisition of Rocca (Franco Manca)